IВАН ГАЙДУК – «ВІЛЬНИЙ ХУДОЖНИК НЕЗАЛЕЖНОЇ УКРАЇНИ»: ПОГЛЯД КРІЗЬ ПРОСТІР І ЧАС

У Київському Палаці дітей та юнацтва відкрилася виставка  художника Івана Гайдука «Повернені імена»

У Галереї  «Дім Миколи» представлено 15 художніх полотен майстра-самородка, з яких на нас дивляться історичні постаті, знакові для України:  Іван Гонта й Богдан Хмельницький,

Максим Залізняк й Петро Калнишевський, Іван Богун. Картини вражають фотографічною точністю й деталями образів. Неможливо передати словами розпач матері, яка втратила на фронтах Великої війни десять синів і чоловіка, - а художнику вдалося виписати цей біль і передати його глядачу.  

Вихованці ІТА «ЮН-ПРЕС» познайомилися з творчістю майстра пензля, «вільного художника незалежної  України».

 Пензлю цього талановитого черкаського майстра живопису належить понад 600 картин, написаних з величезною любов’ю до Батьківщини  й нашої історичної спадщини. Сам Іван Гайдук завжди називав себе «вільним художником незалежної України», й підтвердженням тому є оспівані ним рідні пейзажі, галерея портретів: від простих селян до видатних історичних постатей. Гайдук написав портрети майже всіх гетьманів України, а також створив живописні образи  Івана Мазепи, Степана Бандери, Романа Шухевича, Івана Богуна,  Михайла Грушевського, Василя Симоненка, Симона Петлюри, Володимира Винниченка та інших діячів національного відродження. Серед його творчості особливе місце займають картини на православну тематику.

Іван Михайлович розписав іконостаси понад 30 церков, а також написав багато  ікон. 

Велику увагу привертає до себе автопортрет художника, виконаний зрілим та вже впевненим у собі людиною-майстром. Митець зобразив себе у робочому одязі з палітрою та пензлями в руках у своїй майстерні, де мистецтво художника сприймається як повсякденна праця.

 

 

Життєвий шлях майстра був дуже непростим. На Уманському базарі знайшли немовля з запискою в пелюшках:

«Гайдук Іван Михайлович, народився 1 травня 1923 року». З перших днів життя хлопчик виховувався в дитбудинку, потім лиха доля закинула його до трудової колонії. Можливо, захоплення малюванням і  врятувало підлітка від слизької дороги.  З перших днів  війни Іван пішов захищати свою країну, де не просто геройськи воював, а й малював навіть на важких фронтових дорогах  Другої світової війни, в короткі хвилини перепочинку.  Після війни талановитий юнак-самородок  без академічної художньої освіти разом з ленінградськими та київськими скульпторами створював обеліски й пам’ятники загиблим воїнам у містах і селах України, писав портрети воєначальників і полководців, простих трударів і передовиків виробництва.

Він не тільки розписував стіни, малював картини для інтер’єру, а й сам створював сценічні декорації. Гайдук самостійно опанував техніку живопису і став серйозним живописцем. Іван Михайлович свої картини не продавав, він їх дарував колгоспам, музеям, православним храмам, картинним галереям не тільки в Україні, а й за кордон. Сьогодні його роботи знаходяться у приватних колекціях шанувальників мистецтва Канади, Англії, Словаків, Угорщини, Польщі та Росії.

Син художника, Віктор Іванович  Гайдук, береже  й популяризує творчу спадщину батька. Він не пішов його шляхом – став не художником, а лікарем-хірургом.  І винахідником - створив більше 100 винаходів у медицині.  Нагороджений багатьма орденами й медалями держави, церкви та козацтва. Адже  разом з  медициною Віктор активно займається роботою з виховання молоді та гартування козацьких рядів незалежної держави України. Він є крайовим отаманом столичної організації Українського козацтва.  

Славну традицію Українського козацтва продовжує й його син, онук художника, осавул Сергій Гайдук, який є гідним послідовником славного козацького роду Гайдуків.  

На відкриття виставки картин Івана Гайдука до Київського Палацу дітей та юнацтва завітали відомі художники, науковці, медики, політичні діячі, серед яких – віце-президент Африканської Ради в Україні Діалло Іссаа Садіо, кінорежисер, лауреат Шевченківської премії за документальний серіал «Загадка Норильського повстання» та премії ім. В. Стуса  Михайло Ткачук…

Україна втратила одного з найталановитіших художників сучасності. Проте залишилися написані талановитою рукою Івана Гайдука картини, а значить, і сам художник продовжує жити серед нас.